s.c.i.t

science of computer and infomation technology

s.c.i.t

science of computer and infomation technology

s.c.i.t
تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی

 

شاید در یک جمله بتوان گفت که امن‌ترین سیستم عامل٬ سیستم عاملی هست که هیچ ارتباطی با دنیایی خارج از خودش ندارد. نه اینترنت٬ نه USB و نه DVD و نه هیچ چیز دیگری. اما چنین چیزی در دنیایی واقعی امکان پذیر نیست.

  ​در تمام سیستم عامل‌ها حفره‌هایی وجود دارد که برای جلوگیری از آسیب رساندن به سیستم شما٬ همیشه باید از ضد ویروس‌ها و فایروال‌ها استفاده کنید. در حقیقت این که شما از چه سیستم عملی استفاده می‌کنید برای حمله کنند چندان دردسر خاصی نیست. اما ما در این مطلب تلاش می‌کنیم که سیستم عامل هایی را به شما معرفی کنیم که حفره‌های امنیتی کمتری دارند.

۱) OpenBSD: به نظر می‌رسد که این یکی از امن‌ترین سیستم عامل‌های موجود باشد. در حقیقت در دو دهه گذشته تنها دو آسیب پذیری داشت که موجب حمله‌ای از راه دور به این سیستم عامل شد.

OpenBSD 6 سیستم عامل امن دنیا را بشناسید

یک سیستم عامل شبه Linux و متن باز است. OpenBSD بر روی انواع مختلفی از کامپیوترها قابل اجراست. نسخه‌های جدید OpenBSD هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شوند و هر نسخه تا یک سال بعد از انتشار پشتیبانی می‌شود. OpenBSD در اواخر سال ۱۹۹۵ از سیستم‌عامل NetBSD منشعب شد. پروژه OpenBSD بیشتر به خاطر اصرار توسعه‌دهندگانش بر روی کد‌های متن باز، کیفیت مستندات، تمرکز بر روی امنیت و درستی کد شناخته می‌شود.

۲) Linux: لینوکس یک سیستم عامل فوق العاده می‌باشد. هنگامی که آن را به صورت سفارشی نصب می‌کنید می‌توانید آن را به شدت امن کنید.

linux 6 سیستم عامل امن دنیا را بشناسید

۳) Mac OS X: یک نوع سیستم‌عامل دارای رابط کاربری است که شرکت اپل آن را توسعه داده است. این سیستم‌عامل که همراه با ارائه اولین مدل مکینتاش عرضه شد تا قبل از نسخه ۷٫۶ با نام «نرم‌افزار سیستم – System Software» شناخته می‌شد و از نسخه ۷٫۶ به بعد مک اواس نام گرفت. اگر بخواهیم با سیستم هامل ویندوز XP مقایسه بکنیم البته امن هست اما همچنان دارای حفره‌های و آسیب پذیری‌هایی هست که باعث حمله از راه دور به آن می‌شود.

Mac OS X 6 سیستم عامل امن دنیا را بشناسید

۴) Windows Server 2008: خب شاید وقتی بحث امنیت می‌شود مایکروسافت امتیاز خوبی نگیرد ولی بد نیست بدونید که این نسخه از سیستم عامل مایکروسافت به دلیل پیشرفتی که در مورد تهیه نسخه‌های پشتیبان و همچنین user account control, web server (IIS) role, و server role security configuration داشته یکی از امن‌ترین سیستم عامل‌های تولیدی شرکت مایکروسافت هست.

Windows Server 2008 6 سیستم عامل امن دنیا را بشناسید

۵) Windows Server 2000 : یکی از دلایلی که نسخه ۲۰۰۰ ویندوز سرور در این فهرست جا گرفته این هست که مایکروسافت هر ماه پچ‌های امنیتی بسیار خوبی برای این سیستم عامل منتشر می‌کرد که آن را به یکی از امن‌ترین سیستم عامل‌ها بدل ساخت.

Windows Server 2000 6 سیستم عامل امن دنیا را بشناسید

۶) Windows Vista: مایکروسافت مدت‌ها در تلاش برای حل مسائل امنیتی بود که از زمان ویندوز ۹۵، ۹۸، ME و XP گرفتار آنها بود. اما آنها به پایان رسید تا مصرف کنندگان نفسی راحت بکشند. در مقایسه با باقی سیستم عامل‌های تولید شرکت مایکروسافت ویستا امنیت بیشتری دارد. البته باگ‌های این نسخه در ویندوز ۷ برطرف شد تا سیستم عامل بهتر و امن‌تری در دسترس کاربران باشد.

Windows Vista 6 سیستم عامل امن دنیا را بشناسید

  • امیر محمد یوسفی

سیستم عامل ها